Kapusta toskánská


1

Černá kapusta /Cavolo Nero/ je blízkou příbuznou u nás známější kadeřavé kapusty avšak oproti ní je méně tuhá. Dlouhé tmavé listy mají výraznou až pikantní chuť a připravují se podobně jako například mangold, nicméně její tepelná úprava trvá maličko déle. Listy této formy kapusty netvoří hlávku, nýbrž rostou ve volné růžici na vysokém košťálu.

Koncentrace karotenu neboli vitamínu A v těchto formách kapusty překonává všechny rekordy. Přitom tento vitamín je nejdůležitějším ochranným imunitním faktorem pro sliznice, a také rozhodujícím pro všechny genetické impulzy, které podněcují vitalitu, optimismus a dynamičnost. Obsahuje všechny vitamíny skupiny B (kromě B12), obzvláště mnoho biotinu, kterému se říká vitamín krásy pro pleť a vlasy. Dále také úctyhodné množství vitamínu C. Vysoký obsah vlákniny je ideální prostředek k tvorbě zdravé střevní flóry. A ještě jeden rekord: mimořádný obsah vitamínu E, který chrání buňky před volnými radikály. Obsahuje také minerální látky jako jsou draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo, jež jsou důležité pro zdravý růst kostí, prevenci osteoporózy, posilují srdce a ledviny a chrání před rakovinou.

Ať už ji vaříte v páře, dusíte, nebo blanšíruje a potom krátce osmahnete, vězte že potřebuje důkladně uvařit. Ne jako špenát, či mangold, které jsou hotové, když se sotva prohřejí, listová kapusta bude příliš tuhá když bude nedovařená. Naopak nemá tendenci se rozvařit a svou křehkost si udrží mnohem déle než např. již zmiňovaný špenát či mangold.

Tepelná úprava černé toskánské kapusty, stejně jako červené ruské, Vám zabere asi 15 min, zatímco kadeřavá kapusta neboli kadeřávek, je mnohem tužší a jejich tepelná úprava trvá až 40 minut. I úplně upravená listová kapusta bude tuhá, ale tak, že příjemně. Její chuti prospěje, pokud nejprve v pánvi krátce orestujete nějaké koření.

Pokud patříte mezi gurmány a nevadí Vám strávit přípravou více času, odstrantě z listů celé řapíky. Buďto položte celý list na dřevěné prkýnko a nožem podél řapíku po obou stranách odddělte od listu, nebo můžete list podélně přehnout kolem řapíku a už řežete na každém listu jenom jednou. V tomto případě ani nemusíte používat nůž a list od řapíku jen ručně odtrhnout. Video s návodem jak na to najdete zde. Je to sice v angličtině, ale videu určitě porozumíte všichni a spustí se samo, jenom vteřinku vydržte.

Pokud se Vám však nechce přípravou trávit tak dlouho, u tohoto druhu bude stačit jen odříznout spodní část stonku, tam kde začíná list. Takhle nemusíte brát do ruky každý list zvlášť, ale můžete vzít třeba i celý svazek najednou, či po částech.

Mladé listy se mohou použít i na saláty. Příprava je velice podobná jako u špenátu nebo mangoldu, chuťí se však blíží více k brokolici. Nejčastěji se používá vařená, velmi se hodí k uzenému masu či bramborám se sázeným vejcem. Přidává se do polévek, špenátu, dušené zeleniny. Dále můžeme zapékat se sýrem nebo připravit jako špenát. Kořeníme zejména česnekem a pepřem. Listy chutnají výborně, když se osmahnou na tuku a v troše vývaru podusí doměkka.

Pokud chcete listovou zeleninu servírovat jako plnohodnotný hlavní chod, přidejte proteiny nebo tuk a nejlépe oboje. Ideální jsou ořechy a stejně tak luštěniny jako čočka, fazole či cizrna.

Listy uchovávejte vždy v lednici, nejlépe v plastovém sáčku, aby neovadaly. Sáček nechte otevřený, aby případná nadměrná vlhkost nezpůsobila hnití. Takhle můžete listovou zeleninu uchovat až 5 dní. Nepoužíváme nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Umýváme vždy až těsně před použitím.

Zpět na seznam zeleniny