1

Dobrá zelenina


„Bylo nebylo anebo se zapomnělo…“

Chutná, poctivá, silná, výrazná, svěží, šťavnatá, zdraví posilňující, výživná, sladká, palčivá, pálivá, zemitá a nespočetně dalšími slovy dala by se popsat chuť zeleninyté opravdové, kterou mnozí znají ze zahrádek našich maminek či babiček.  To Vám chceme nabídnout.

Zelenina je pěstována bez chemických hnojiv a postřiků, které ochuzují rostliny o důležité látky a zároveň zanášejí půdu a podzemní vody nadbytkem nepřirozených chemických látek.

Zkušensti a principy

Zastráň měla během 20. století tradici v rolnictví. Po revoluci došlo ke změnám a rolnictví se po tuto dobu neprovozovalo. Avšak již třetím rokem prožívá Zastráň obrození . Pole a stromy se radují, bezděky jsou tak svědkem propojení odkazu dávných tradic starousedlíků, rodičů a prarodičů s vlastní zkušeností čerpanou při cestách po zahraničí. Velkým učením a inspirací bylo vidět a učit se, jak se co děla v Kanadě, kde panují podobné klimatické podmínky. Nedocenitelnou studnicí rad a tipů jsou kamarádi stejného zaměření a rodina. Dochází tedy k propojení nových nápadů a starých dobrých rad. Citově jsou vnímány principy biodynamického pěstování. Tak vzniká pěstování zeleniny a obnova prostoru na Zastráni.

Bez chemie, ale s přirozenou chemií

Úcta k přírodě, proto je zelenina pěstována bez přidané chemie. Kolem 60-ti druhů zeleniny je pěstováno tzv. polykulturně, kdy se nepěstuje jeden druh zeleniny na velkém lánu, ale rostou pospolu rostlinky, které se mají rády a navzájem si prospívají, například živinami, které vážou jejich kořeny či aromatickými látkami, které zase odpuzují různé škůdce. Pestrá kultura omezuje riziko přemnožení škůdců. Každoroční obměna plodin brání vyčerpání půdy a šíření nemocí.

Obnova a obohacení půdy

Půdu je obohacována o důležité živiny, humus a minerály vlastním kompostem, uzrálým chlévským  hnojem, uzrálým koňským hnojem či uzrálým drůbežím trusem. Pro další zlepšení kvalit půdy je seto zeleného hnojení –  svazenka vratičolistá,obilí s hrachem, vojtěška a hořčice.  Vše s ohledem na potřebu plánovaných plodin, předplodin a dle stavu půdy.

Ochrana rostlin

U choulostivějších plodin se používá zakrývacích textilií, vytváří bezpečné prostředí pro rostliny, zadržují vláhu, optimalizují teplotu, chrání před silnými dešti, kroupami, větrem a nálety hmyzích škůdců.