Tuřín


1

Málo známý, opomíjený, delikátní tuřín, kdo mu ještě nepřišel nachuť, nechť se nechá svést těmito řádky.

Tuřín jako kulturní plodina je znám ccc 4000 let, pokud je to pravda a hojně byl používán širokou vrtsvou obyvatelstva do konce 16 století.

Tuřín obsahuje 90 % vody a díky tomu je velmi dietní. Má ale především hojivé a léčivé účinky – nejčastěji se používá proti chorobám zažívacího ústrojí, mimojiné jako ostatní pikantní kořenové zelniny. V jeho sušině jsou dále bílkoviny, tuky, 20 mg vitamínu C, karoten a hlavně pak až 200 mg vápníku – je tudíž vhodný při zlomeninách nebo osteoporóze.

Tuřín rovněž působí proti řadě kožních onemocnění, čistí krev a je používán při plicní a kostní tuberkulóze. V neposlední řadě tuřín zvyšuje peristaltiku střev, a to díky vysokému obsahu vlákniny. Pozor! Tuřín by neměli používat lidé s akutním zánětem jater či žlučníku a při žlučníkových kamenech!

Chuť tuřínu připomíná kedluben, brukve s nádechem vůně a chuti křenu. Bulvy se  konzumují syrové, vařené, v polévkách, omáčkách a přílohách. Vynikající je rovněž tuřín opečený jako hranolky. A pak už tuřínu není nikdy dost.

A co na to děti?

Uvítají tuřínové pěčenky? Oloupejte tuřín a nakrájejte na plátky. Srovnejte na vymaštěný plech, posolte, posypte tlučeným  kmínem a opékejte v troubě. Další recepty  Tuřín několikrát.

 

Zpět na seznam zeleniny